05/25/2026 03:40:00 PM
| Outside Temperature | 69.6°F |
| Heat Index | 69.0°F |
| Wind Chill | 69.6°F |
| Dew Point | 54.0°F |
| Outside Humidity | 58% |
| Barometer | 30.021 inHg (-0.059) |
| Wind | 3 mph SE (124°) |
| Rain Today | 0.00 in |
| Rain Rate | 0.00 in/h |
| UV Index | 5.5 |
| Solar Irradiance | 647 W/m² |
| Inside Temperature | 72.0°F |
| Inside Humidity | 52% |
| ☀ | ☽ | |||
|---|---|---|---|---|
| Rise | 05:15:56 AM | Rise | 02:56:44 PM | |
| Set | 08:20:09 PM | Set | 02:21:14 AM | |
| Daylight | 15:04 | First quarter 74% |
| Today |
Week |
Month |
Year |
Rain Year |
||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Outside Temperature |
80.2 46.9 |
80.2 46.9 |
86.5 31.6 |
86.5 -15.9 |
86.5 -15.9 |
°F |
| Heat Index |
80.7 45.9 |
80.7 45.9 |
84.4 31.6 |
84.4 -15.9 |
84.4 -15.9 |
°F |
| Wind Chill |
80.2 46.9 |
80.2 46.9 |
86.5 28.8 |
86.5 -35.4 |
86.5 -35.4 |
°F |
| Dew Point |
60.3 46.8 |
60.3 46.8 |
65.8 22.3 |
65.8 -27.0 |
65.8 -27.0 |
°F |
| Outside Humidity |
99 45 |
99 45 |
99 23 |
99 23 |
99 23 |
% |
| Barometer |
30.088 30.013 |
30.092 29.993 |
30.441 29.326 |
30.876 29.177 |
30.876 29.177 |
inHg |
| Max Wind |
14 260 |
14 260 |
36 280 |
54 016 |
54 016 |
mph ° |
| Average Wind | 2 | 2 | 3 | 3 | 3 | mph |
| RMS Wind | 2 | 2 | 3 | 4 | 4 | mph |
|
Vector Average Vector Direction |
1 203 |
1 177 |
1 279 |
1 294 |
1 294 |
mph ° |
| Rain | 0.00 | 0.00 | 0.99 | 13.65 | 13.65 | in |
| Rain Rate | 0.00 | 0.00 | 1.35 | 1.72 | 1.72 | in/h |
| Evapotranspiration | 0.07 | 0.19 | 2.81 | 8.05 | 8.05 | in |
| UV Index | 9.0 | 9.0 | 11.0 | 11.0 | 11.0 | |
| Solar Irradiance |
1015 0 |
1058 0 |
1285 0 |
1285 0 |
1285 0 |
W/m² |
| Inside Temperature |
72.1 66.7 |
72.1 66.7 |
80.2 62.2 |
80.2 61.7 |
80.2 61.7 |
°F |
| Inside Humidity |
55 51 |
55 44 |
66 27 |
66 13 |
66 13 |
% |
| Battery Status | ||
|---|---|---|
| Outside Temperature Battery | OK | |
| Rain Battery | OK | |
| Wind Battery | OK |
| Hardware | GW3000 |
| Latitude | 43° 45.67' N |
| Longitude | 087° 42.29' W |
| Altitude | 650 feet |
| Server uptime | 8 days, 17 hours, 14 minutes |
| WeeWX uptime | 8 days, 17 hours, 13 minutes |
| WeeWX version | 5.0.2 |
| Skin | Phenology 5.0.2 |
See Also:
2025 Jun 14This station is controlled by WeeWX, an experimental weather software system written in Python.