05/11/2026 03:30:00 AM
| Outside Temperature | 39.1°F |
| Heat Index | 39.1°F |
| Wind Chill | 38.6°F |
| Dew Point | 32.8°F |
| Outside Humidity | 78% |
| Barometer | 30.268 inHg (0.019) |
| Wind | 2 mph NNE (015°) |
| Rain Today | 0.00 in |
| Rain Rate | 0.00 in/h |
| UV Index | 0.0 |
| Solar Irradiance | 0 W/m² |
| Inside Temperature | 64.9°F |
| Inside Humidity | 39% |
| ☀ | ☽ | |||
|---|---|---|---|---|
| Rise | 05:29:17 AM | Rise | 02:44:35 AM | |
| Set | 08:05:44 PM | Set | 02:09:17 PM | |
| Daylight | 14:36 | Waning crescent 35% |
| Today |
Week |
Month |
Year |
Rain Year |
||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Outside Temperature |
41.4 39.0 |
63.9 36.3 |
80.8 31.6 |
82.0 -15.9 |
82.0 -15.9 |
°F |
| Heat Index |
39.9 37.5 |
61.4 36.3 |
79.5 31.6 |
82.7 -15.9 |
82.7 -15.9 |
°F |
| Wind Chill |
41.4 35.2 |
63.9 35.1 |
80.8 28.8 |
82.0 -35.4 |
82.0 -35.4 |
°F |
| Dew Point |
36.0 32.7 |
37.2 27.5 |
50.2 22.3 |
63.5 -27.0 |
63.5 -27.0 |
°F |
| Outside Humidity |
83 78 |
83 26 |
90 23 |
99 23 |
99 23 |
% |
| Barometer |
30.270 30.246 |
30.270 29.940 |
30.270 29.326 |
30.876 29.177 |
30.876 29.177 |
inHg |
| Max Wind |
11 313 |
22 335 |
36 280 |
54 016 |
54 016 |
mph ° |
| Average Wind | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | mph |
| RMS Wind | 3 | 3 | 4 | 4 | 4 | mph |
|
Vector Average Vector Direction |
3 006 |
2 320 |
1 259 |
1 293 |
1 293 |
mph ° |
| Rain | 0.00 | 0.00 | 0.02 | 12.68 | 12.68 | in |
| Rain Rate | 0.00 | 0.00 | 0.07 | 1.72 | 1.72 | in/h |
| Evapotranspiration | 0.00 | 0.12 | 1.22 | 6.46 | 6.46 | in |
| UV Index | 0.0 | 10.0 | 10.0 | 11.0 | 11.0 | |
| Solar Irradiance |
0 0 |
1149 0 |
1161 0 |
1198 0 |
1198 0 |
W/m² |
| Inside Temperature |
67.3 64.9 |
69.8 64.9 |
75.0 62.2 |
75.4 61.7 |
75.4 61.7 |
°F |
| Inside Humidity |
39 38 |
40 30 |
45 27 |
54 13 |
54 13 |
% |
| Battery Status | ||
|---|---|---|
| Outside Temperature Battery | OK | |
| Rain Battery | OK | |
| Wind Battery | OK |
| Hardware | GW3000 |
| Latitude | 43° 45.67' N |
| Longitude | 087° 42.29' W |
| Altitude | 650 feet |
| Server uptime | 1 day, 14 hours, 43 minutes |
| WeeWX uptime | 1 day, 14 hours, 41 minutes |
| WeeWX version | 5.0.2 |
| Skin | Phenology 5.0.2 |
See Also:
2025 Jun 14This station is controlled by WeeWX, an experimental weather software system written in Python.