05/18/2026 06:00:00 PM
| Outside Temperature | 54.8°F |
| Heat Index | 54.1°F |
| Wind Chill | 54.8°F |
| Dew Point | 51.2°F |
| Outside Humidity | 88% |
| Barometer | 29.787 inHg (0.024) |
| Wind | 5 mph SE (128°) |
| Rain Today | 0.02 in |
| Rain Rate | 0.00 in/h |
| UV Index | 1.0 |
| Solar Irradiance | 129 W/m² |
| Inside Temperature | 71.5°F |
| Inside Humidity | 48% |
| ☀ | ☽ | |||
|---|---|---|---|---|
| Rise | 05:21:55 AM | Rise | 06:24:02 AM | |
| Set | 08:13:13 PM | Set | 11:11:24 PM | |
| Daylight | 14:51 | Waxing crescent 7% |
| Today |
Week |
Month |
Year |
Rain Year |
||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Outside Temperature |
68.9 48.0 |
68.9 42.6 |
86.5 31.6 |
86.5 -15.9 |
86.5 -15.9 |
°F |
| Heat Index |
68.9 47.2 |
68.9 41.0 |
84.4 31.6 |
84.4 -15.9 |
84.4 -15.9 |
°F |
| Wind Chill |
68.9 46.7 |
68.9 37.0 |
86.5 28.8 |
86.5 -35.4 |
86.5 -35.4 |
°F |
| Dew Point |
63.9 47.8 |
63.9 39.0 |
63.9 22.3 |
63.9 -27.0 |
63.9 -27.0 |
°F |
| Outside Humidity |
99 65 |
99 59 |
99 23 |
99 23 |
99 23 |
% |
| Barometer |
29.854 29.718 |
30.035 29.718 |
30.338 29.326 |
30.876 29.177 |
30.876 29.177 |
inHg |
| Max Wind |
14 144 |
21 330 |
36 280 |
54 016 |
54 016 |
mph ° |
| Average Wind | 2 | 3 | 3 | 3 | 3 | mph |
| RMS Wind | 2 | 4 | 4 | 4 | 4 | mph |
|
Vector Average Vector Direction |
2 160 |
1 008 |
1 260 |
1 293 |
1 293 |
mph ° |
| Rain | 0.02 | 0.30 | 0.94 | 13.60 | 13.60 | in |
| Rain Rate | 0.05 | 0.92 | 1.35 | 1.72 | 1.72 | in/h |
| Evapotranspiration | 0.09 | 0.13 | 2.14 | 7.38 | 7.38 | in |
| UV Index | 8.0 | 8.0 | 11.0 | 11.0 | 11.0 | |
| Solar Irradiance |
912 0 |
912 0 |
1195 0 |
1198 0 |
1198 0 |
W/m² |
| Inside Temperature |
71.6 65.7 |
78.3 65.7 |
80.2 62.2 |
80.2 61.7 |
80.2 61.7 |
°F |
| Inside Humidity |
52 44 |
52 41 |
60 27 |
60 13 |
60 13 |
% |
| Battery Status | ||
|---|---|---|
| Outside Temperature Battery | OK | |
| Rain Battery | OK | |
| Wind Battery | OK |
| Hardware | GW3000 |
| Latitude | 43° 45.67' N |
| Longitude | 087° 42.29' W |
| Altitude | 650 feet |
| Server uptime | 1 day, 19 hours, 34 minutes |
| WeeWX uptime | 1 day, 19 hours, 33 minutes |
| WeeWX version | 5.0.2 |
| Skin | Phenology 5.0.2 |
See Also:
2025 Jun 14This station is controlled by WeeWX, an experimental weather software system written in Python.