| Outside Temperature | 34.9°F |
| Heat Index | 34.9°F |
| Wind Chill | 34.2°F |
| Dew Point | 34.7°F |
| Outside Humidity | 99% |
| Barometer | 29.895 inHg (-0.134) |
| Wind | 2 mph NE (046°) |
| Rain Today | 0.49 in |
| Rain Rate | 0.01 in/h |
| UV Index | 0.0 |
| Solar Irradiance | 4 W/m² |
| Inside Temperature | 66.3°F |
| Inside Humidity | 36% |
| ☀ | ☽ | |||
|---|---|---|---|---|
| Rise | 06:26:20 AM | Rise | 10:34:57 PM | |
| Set | 07:21:51 PM | Set | 07:11:22 AM | |
| Daylight | 12:55 | Waning gibbous 94% |
| Today |
Week |
Month |
Year |
Rain Year |
||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Outside Temperature |
35.1 33.4 |
57.4 30.9 |
47.1 30.9 |
71.8 -15.9 |
71.8 -15.9 |
°F |
| Heat Index |
35.1 33.4 |
55.3 30.9 |
44.8 30.9 |
70.3 -15.9 |
70.3 -15.9 |
°F |
| Wind Chill |
35.1 25.9 |
57.4 20.6 |
47.1 20.6 |
71.8 -35.4 |
71.8 -35.4 |
°F |
| Dew Point |
34.9 33.3 |
44.0 24.1 |
42.4 24.1 |
57.1 -27.0 |
57.1 -27.0 |
°F |
| Outside Humidity |
99 99 |
99 39 |
99 64 |
99 27 |
99 27 |
% |
| Barometer |
30.135 29.877 |
30.394 29.586 |
30.394 29.586 |
30.876 29.177 |
30.876 29.177 |
inHg |
| Max Wind |
18 342 |
26 037 |
26 037 |
54 016 |
54 016 |
mph ° |
| Average Wind | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | mph |
| RMS Wind | 3 | 3 | 4 | 4 | 4 | mph |
|
Vector Average Vector Direction |
2 055 |
1 020 |
2 025 |
2 300 |
2 300 |
mph ° |
| Rain | 0.49 | 2.55 | 2.20 | 7.19 | 7.19 | in |
| Rain Rate | 0.59 | 0.59 | 0.59 | 1.72 | 1.72 | in/h |
| Evapotranspiration | 0.00 | 0.24 | 0.06 | 3.15 | 3.15 | in |
| UV Index | 0.0 | 10.0 | 10.0 | 10.0 | 10.0 | |
| Solar Irradiance |
5 0 |
1099 0 |
1099 0 |
1141 0 |
1141 0 |
W/m² |
| Inside Temperature |
67.5 63.3 |
73.4 61.9 |
69.8 63.1 |
75.4 61.7 |
75.4 61.7 |
°F |
| Inside Humidity |
36 35 |
40 31 |
38 32 |
44 13 |
44 13 |
% |
| Battery Status | ||
|---|---|---|
| Outside Temperature Battery | OK | |
| Rain Battery | OK | |
| Wind Battery | OK |
| Hardware | GW3000 |
| Latitude | 43° 45.67' N |
| Longitude | 087° 42.29' W |
| Altitude | 650 feet |
| Server uptime | 0 days, 22 hours, 12 minutes |
| WeeWX uptime | 0 days, 6 hours, 24 minutes |
| WeeWX version | 5.0.2 |
| Skin | Seasons 5.0.2 |
This station is controlled by WeeWX, an experimental weather software system written in Python.